Domov    O Dube    Profily    Kontakt dubers na youtube dubers na facebooku

O Dube

Dub je žáner hudby, ktorý vznikol z reggae v 60-tych rokoch, a je obyčajne považovaný za podžáner, hoci sa rozšíril nad rámec reggae. Hudba tohto žánru pozostáva prevažne s inštrumentálnych remixov existujúcich skladieb, a dosahuje sa tým, že je významne prepracovaná nahrávka, zvyčajne tým, že sa odstránia vokály z existujúcich hudobných častí s dôrazom na bubnové a basové časti (takto upravená skladba je niekedy označovaná ako 'riddim'. Ďalšie techniky zahŕňajú dynamické pridávanie echo, reverb, celkové oneskorenie a príležitostný vokálny dabing alebo inštrumentálne úryvky pôvodnej verzie alebo iných skladieb. Dub má tiež niekedy elektronicky vytvorené zvukové efekty alebo použitie charakteristického nástroja ako klávesová flauta interpretmi ako Augustus Pablo.

K priekopníkom žánru Dub patria King Tubby, Lee "Scratch" Perry, Errol Thompson a ostatní koncom 60-tych rokov. Podobné pokusy s nahrávkami na mixážnom pulte mimo dancehallového prostredia boli robené producentmi Clive Chin a Herman Chin Loy. Títo producenti, špeciálne Ruddock a Perry sa pozerali na mixážny pult ako na nástroj, ktorý upravuje skladby ako niečo nové a odlišné.

Dub ovplyvnil veľa hudobných žánrov vrátane rocku (najvýraznejší podžáner je post-punk a ďalšie druhy punku), popu, hip-hopu, disca, a neskôr housu, techna, ambientu a trip-hopu. Tiež sa stal základom pre jungle/drum'n'bass a dubstep.Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat