Domov    O Dube    Profily    Kontakt dubers na youtube dubers na facebooku

Augustus Pablo

(21. Jún 1954 - 18. Máj 1999)

Vlastným menom Horace Swaby. Narodil sa v St. Andrew na Jamajke. Bol Jamajský Reggae a Dub skladateľ, známy hrou na melodike a klávesoch. Spopularizoval melodiku v štýle Reggae (v tom čase sa melodika používala vo vyučovani na Jamajských verejných školách). Bol závezným Rastafariánom.

V mladosti sa učil hrať na varhany. V tej dobe mu v škole kamarátka požičiala melodiku. Len zriedka ju pustil z rúk, veľmi ho zaujala. Taktiež sa stretol s Herman Chin Loy ktorý potom čo pracoval s jeho bratrancom v hudobnom obchode, pripravil jeho vlastný obchod Aquarius. Pablo nahral jeho prvé skladby ako napríklad Higgi Higgi, East of the River Nile, Song of the East a Red Sea. Medzi rokmi 1971 a 1973 bol vďaka obchodu Aquarius zvaný Chin-Loy's.

Onedlho sa pripojil ku kapele Now Generation v ktorej bol Mikey Chung a hral na klávesy v tejto skupine kým jeho kamarát Clive Chin začal vlastnú kariéru ako hudobný producent. Pablo a Chin spolu nahrali skladbu Java hneď ako Pablo opustil kapelu Now Generation. Java bol masívny hit ktorý odštartoval Pablovu kariéru. Začal nahrávať ďalšie skladby so strýkom alebo aj s Lee Perry-m.

Založil značky ako Message, Rockers a Hot Stuff. Album This is Augustus Pablo bol nahraný s Clive a Pat Chin. Potom nasledovala spolupráca s legendárnym reggae inžinierom King Tubby-m s ktorým nahral album Ital Dub.

V sedemdesiatych rokoch Pablo produkoval hity ako Black Star Liner. Spolupracoval aj s Dilinger, Norris Reid, Jacob Miller, Te-Track, Roman Stewart, Ricky Grant alebo Freddy McKay. V tomto období nahral ešte s King Tubbym album Uptown a Firehouse.

V roku 1980 Pablo svoju kariéru výrazne spomalil. Objavil sa v soundtracku k dokumentu DOA. Začal sa páčiť aj Americkému publiku a tak vydal album Rising Sun. Nahral nezabudnuteľné hity ako Ragamuffin Year, Humble Yourself a Far Far Away. Cestoval po svete takže spravil pamätný live album v Tokyu v roku 1987.

Zomiera v roku 1999 konkrétne 18. Mája na zlyhanie pľúc. Trpel totiž na nervové ochorenie Myasténia.

Jeho syn Addis Pablo ho nasleduje v hudobnej kariére.

Zdroje
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat