Domov    O Dube    Profily    Kontakt dubers na youtube dubers na facebooku

Lee Perry

Vlastným menom Rainford Hugh Perry. Narodil sa na Jamajke v Kendale. Na Jamajke a v zámorí mal vplyv na Reggae a Dub hudbu.

Jeho hudobná kariéra začala v roku 1950 v štúdiu Clement Coxsone Dodd's. Spory v štúdiu ho viedli k tomu aby si hľadal nové štúdio a tak nastúpil do Gibb's Amalgamated Records. Perry tu pokračoval vo svojej kariére ale finančné problémy opäť spôsobili konflikt medzi Perry-m a Gibb's štúdiom. Tak si perrry založil vlastnú značku Upsetter v roku 1968. Jeho prvý singel People Funny Boy ktorý bol určený ako urážka pre Gibb's štúdio sa predával veľmi dobre. Predalo sa viac ako 60 000 albumov a to len na Jamajke.

Od roku 1968 až do roku 1972 pôsobil so svojou štúdiovou kapelou Upsetters. Počas roku 1970 Perry pustil početné množstvo jeho nahrávok do nahrávacích štúdií ktoré mal pod kontrolou a stali sa z nich populárne single na Jamajke a Spojenom Kráľovstve. Čoskoro sa stal známym pre jeho inovatívne hudobne techniky a výstredný charakter.

V roku 1970 bol Perry jedným z tých ktorých experimentálna hudba na mixažnom pulte viedla k vytvoreniu Dub hudby. V roku 1973 si Perry postavil štúdio na vlastnom dvore s názvom Black Ark a vďaka tomu mal väčšiu kontrolu nad jeho produkciou. Pokračoval v produkovaní hudby so skvelými hudobníkmi ako sú Bob Marley & The Wailers, Byles Junior, Junior Murvin, Heptones, Congos a Max Romeo. S jeho vlastným štúdiom mal Perry možnosť venovať hudbe všetok svoj čas a tak trávil veľa hodín tvorením albumov ktoré vystupovali na vysoké miesto v histórií Reggae.

V roku 1978, stres a nežiadúce vonkajšie účinky si začali vyberať ich daň. Perryho štúdio zhorelo. Perry hovoril, že štúdio podpálil sám v záchvate hnevu. Potom čo štúdio zhorelo Perry trávil čas v Anglicku a Spojených štátoch kde účinkoval na živo a vytváral záznamy so spolupracovníkmi. Koncom roku 1980 začal spolupracovať s Britskými producentmi Adrian Sherwood a Neil Fraser a Perry-ho kariéra sa dostávala späť na pevnú zem. Perry sa rozhodol prestať piť alkohol a fajčiť marihuanu aby zistil či hudba ktorú robí vzniká vďaka účinkom z THC alebo z jeho hlavy. Zistil že to bolo z jeho hlavy a nepotrebuje fajčiť. V roku 1998 sa Perry preslávil pesničkou od Beastie Boys s názvom Dr. Lee PhD ktorá bola v albume Hello Nasty.

Perry teraz žije vo Švajčiarsku so svojou ženou a dvoma deťmi. V roku 2003 vyhral cenu Grammy za najlepší Reggae album Jamaican E.T.
V roku 2004 Rolling Stone magazín zaradil Perry-ho medzi 100 najlepších umelcov všetkých čias. Nedávno sa Perry spojil so Švajčiarskou skupinou a vystupuje pod menom Lee Perry and the White Belly Rats. V New Yorku založil skupinu Dub is a Weapon ako jeho sprievodnú kapelu.
V roku 2008 Perry vydal album s producentom Adrianom Sherwoodom s názvom Mighty Upsetter kde Perry ukázal svoj známy Dub a Reggae štýl.
V roku 2009 začal Perry produkovať modernú reggae dubstep hudbu v spolupráci s Dubblestandar kde Perry využíval svoje staré zvuky zvuky z rokoch 1970 až 1980.
V súčasnej dobe existujú 2 celovečerné filmy o jeho živote a kariére.

Zdroje
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat