Domov    O Dube    Profily    Kontakt dubers na youtube dubers na facebooku

King Tubby

(28. Január 1941 - 6. Február 1989)

Vlastným menom Osbourne Ruddock. Bol hudobný inžinier a robil elektronickú hudbu. Mal vplyv na vývoj dub hudby v rokoch 1960 až 1970. Je často pomenovaný ako vynálezca pojmu remix a tak ho možno považovať za priameho predchodcu elektronickej hudby. Mikey Dread povedal "King Tubby naozaj rozumie hudbe vo vedeckom zmysle. Vedel aký je systém tvorenia hudby. Preto mohol robiť to čo robil."

Jeho kariéra začala v roku 1950 s rastúcou popularitou Jamajských sound systémov ktoré sa nachádzali po celom Kingstone. Ako talentovaný rádio opravár vlastnil elektronickú opravovňu ktorá opravovala televízie a rádia. Zostavil aj veľký zosilňovač pre miestne zvukové systémi. V roku 1961-1962 postavil jeho vlastný rádio vysielač kde sa púštalo SKA a Blues. No čoskoro to zrušil keď sa dozvedel že polícia hľadá páchateľa. Nakoniec tvoril jeho vlastné ozvučenie. Robil vysokú kvalitu zvuku, vlastné echá, reverb zvuku čo bolo vtedy niečo nové.
Neskôr začal Tubbby nahrávať inštrumentálne skladby, pridával a odoberal zvuky a takisto pridával špeciálne efekty. Popularitou týchto remixov sa rozhodol otvoriť svoje vlastné štúdio.

Tubby-ho produkcia v roku 1970 mu pomohla stať sa jedným z najznámejších na Jamajke a mali o neho záujem výrobcovia hudobnej techniky, zvukári a hudobníci z celého sveta. Zostrojil vlastné štúdiové zariadenia ktoré sa používajú v kombinácií so starými zariadeniami a novými technológiami. Vyrábal schopné a presne atmosferické zvuky za ktoré ma aj vlastnú ochrannú známku. Z celou radou rôznych efektov napojených na jeho mixe, takto bol schopný vytvoriť úplne nový hudobný žaner Dub.

Remixoval piesne pre populárnych hudobných umelcov ako Lee Perry, Bunny Lee, Augustus Pablo, Vivian Jackson,Johnny Clarke, Cornell Campbell, Linval Thompson, Horace Andy, Big Joe a mnoho ďalších. Taktiež vyučoval nových umelcov ako Prince Jammy alebo Scientist. V roku 1980 postavil nové väčšie štúdio kde sa zameral na hospodárenie vlastných značiek ako Firehouse, Waterhouse a Taurus.

King Tubby bol zastrelený dňa 6. februára 1989 neznámou skupinou ľudí pri jeho dome v Kingstone. Myslel si, že je to pokus o krádež.

Zdroje
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat